Na samom sjeveru otoka Paga nalaze se Lunjski maslinici. Oni već stoljećima predstavljaju netaknuti i najegzotičniji kutak Mediterana. Prirodne samonikle masline simbol su dišpeta prema buri, kamenu i čovjeku, i tako već cijelo tisućljeće. Očuvana tradicija maslinarstva zadužila je Lun i njegove stanovnike da ovo netaknuto područje koje predstavlja prirodnu i kulturnu baštinu mediteranskog kraja, očuvaju za neke buduće naraštaje. Prošli su kraj ovih maslina Rimljani, Liburni, pa stigli Hrvati, koji su se miješali sa starosjediocima. Svjedočile su masline ratovima, vojskama…. A maslina odolijeva. I ratovima i vremenu. Jedino je požar opasnost.Starost masline se određuje preko njezine debljine, odnosno opsega stabla. Ako drvo ispred nas ima 1 metar promjera, polumjer je 500 milimetara. Jedan milimetar znači jednu godinu.Na pitanje koja je najstarija od 80000 stabala lunjskih maslina, teško je sa sigurnošću dati odgovor, ali na tome radimo u suradnji s institucijama za agronomska istraživanja. Ispitivanje starosti svakog stabla zahtjevan je i dugotrajan proces koji može trajati i preko godinu dana.Na temelju istraživanja provedenih na dosad ispitanim stablima, najstarije masline u Vrtovima lunjskih maslina starije su od 2000 i 1600 godina, što ih svrstava među pet najstarijih maslina na svijetu, zajedno sa stablima masline iz Crne Gore, Grčke i Izraela.
Dugo se vjerovalo za najdeblje otkriveno stablo masline kako je zapravo spojena od dvije ili tri masline koje su s vremenom srasle jedna uz drugu. Nakon provedene DNK analize, zaključak je da je to zapravo jedno stablo. Berba i proizvodnja maslinovog ulja na ovom području počela je najvjerojatnije doseljavanjem prvih stanovnika u 16. stoljeću i to na primitivan način. Berba se obavljala ručno, a ulje se dobivalo mljevenjem i cijeđenjem divljih maslina. U novije doba masline se i dalje beru ručno, a proizvodnja se modernizirala. U najboljim godinama stablo ovakve veličine može dati i do 300 kg plodova.
Posebnost ovoga parka leži u činjenici da se ovdje nalazi najveći broj tisućljetnih samoniklih stabala masline lociranih na jednom mjestu.
Lunjske masline koje su sačuvane u izvornom obliku se morfološki pomalo razlikuju u veličini, broju cvjetova, veličini i obliku lista kao i samoga ploda. DNA analizom uzrokovanih stabala utvrđena je genetska raznolikost unutar maslinika, što znači da je svaka maslina potencijalno nova sorta.
Pošaljite fotografiju Adriatic Craft Beer boce uz koju se vidi lijepi pogled na more ili prirodnu ljepotu ili povijesnu građevinu. Poželjne su i fotografije gastronomskih užitaka i delicija, kao i zabavnih partya te kocerata, uz Adriatic Craft Beer. Sretni dobitnici će dobit suvenir kutiju „Welcome to Croatia sa Adriatic Craft Beer-om“!
Adriatic Craft Beer by Hyperion WordPress Hosting
Copyright © 2023. Sva prava pridržana.