Tvrđava sv. Mihovila smjestila se na povoljnom položaju podno kojeg se razvio srednjovjekovni Šibenik. Izgrađena je na strmoj stijeni, sedamdesetak metara iznad razine mora, koja kontrolira i brani ušće rijeke Krke, ali i druge važne prometne pravce prema sjeveru i jugu Dalmacije.
Ime duguje crkvi posvećenoj arkanđelu Mihovilu, koja se od najranijeg doba nalazila unutar tvrđave. Simbolička veza tvrđave i grada vidljiva je na više razina – od zidova tvrđave potekli su gradski bedemi koji su okruživali i stoljećima štitili Šibenik, a sveti Mihovil je od najranijeg perioda nebeski zaštitnik grada. Te dvije tvrdnje jasno su pokazane na najstarijem gradskom pečatu iz 13. stoljeća, koji prikazuje arkanđela kako bdije nad gradskim zidinama.
Najveći hrvatski obalni grad bez antičke baštine prvi put se spominje 1066. godine u jednoj od povelja hrvatskog kralja Petra Krešimira. Budući da su se kralj i njegova mnogobrojna pratnja smjestili i boravili u Šibeniku, sigurni smo da je tvrđava već tada postojala. Šibenik se u to rano doba navodi kao castrum, termin koji obično označava ‘”utvrđeni grad”.
Prema legendi, ugarsko-hrvatski kralj Koloman je oko 1105. godine prisustvovao svečanoj misi koju je u crkvi sv. Mihovila na tvrđavi vodio biskup sv. Ivan Trogirski. Rani podaci o tvrđavi i Šibeniku obilježeni su borbama za vlast na istočnom Jadranu. Mletački dužd Faledro je 1116. godine osvojio i razrušio grad i tvrđavu, koju tom prilikom naziva ”neosvojivom”. Razvedena hrvatska obala tada je pružala sklonište gusarima. Među njima su bili i oni šibenski, koji su jednom opljačkali i papinskog izaslanika njemačkom caru. Jedan kasniji papa piše sredinom 13. stoljeća da su Šibenčani bili ”obuzeti neposlušnim duhom”, jer su istjerali templarski red iz svog grada.
Tvrđava sv. Mihovila je simbol od neprocjenjivog kulturno-povijesnog i baštinskog značaja za grad Šibenik i Republiku Hrvatsku. Kao obnovljeni kulturni spomenik, tvrđava je danas jedan od glavnih pokretača razvoja grada s ciljem osmišljavanja i pružanja novih kulturnih, edukativnih, glazbeno-scenskih i drugih zanimljivih programa.
Pošaljite fotografiju Adriatic Craft Beer boce uz koju se vidi lijepi pogled na more ili prirodnu ljepotu ili povijesnu građevinu. Poželjne su i fotografije gastronomskih užitaka i delicija, kao i zabavnih partya te kocerata, uz Adriatic Craft Beer. Sretni dobitnici će dobit suvenir kutiju „Welcome to Croatia sa Adriatic Craft Beer-om“!
Adriatic Craft Beer by Hyperion WordPress Hosting
Copyright © 2023. Sva prava pridržana.